Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Podobno archaiczny jest już ajfon 4, podczas gdy ja nie wiem jeszcze, co to jest w ogóle ajfon. No, ale kiedyś do kelnera – chcąc mu pochlebić – zwracano się panie starszy, dzisiaj za coś takiego można by chyba dostać w mordę”. To wypowiedź Michała Ogórka zawarta w książce Zapomniane słowa autorstwa Magdaleny Budzińskiej. Tę lekturę rekomendujemy z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Niektóre słowa żyją wiecznie, inne wstydliwie wychodzą z mody, jeszcze inne wspominamy z nostalgią. Książka Zapomniane słowa prezentuje wyrażenia archaiczne, niemodne, znikające z codziennego języka. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń i wspomnień znanych pisarzy, filozofów, naukowców i artystów.

Pypcie na języku to zbiór anegdot wziętych z życia autora, Michała Rusinka. Punktem wyjścia jest niefortunnie użyte słowo („Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”), zagadka językowa („Zakaz dobijania dziobem”) czy zabawne sytuacje, których „głównym bohaterem” jest język („Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”). W książce Michał Rusinek przytacza także historie językowe z udziałem dzieci opisane przez jego – jak pisze autor – „kolegę po piórze” – Grzegorza Kasdepke, którego książkę prezentujemy poniżej.

45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać to doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych. Autor – Grzegorz Kasdepke – tłumaczy trudne pojęcia i wyrażenia, prezentując przy tym aż (!) 45 gatunków literackich, m.in.: opowiadanie, rymowankę, bajkę, dowcip oraz tak zwaną prozę użytkową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s