Rok Gustawa Herlinga – Grudzińskiego

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Dokładnie dziś mija 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. (Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej).

Gustaw Herling-Grudziński (1919–2000) był pisarzem, eseistą, publicystą emigracyjnym i krytykiem literackim. Jego najbardziej znana książka opowiadająca o życiu w obozie,„Inny świat”, była jedną z pierwszych prac w literaturze światowej podejmujących ten temat. „Trójstrumień historii, filozofii i literatury”tym cytatem zaczerpniętym z „Dziennika pisanego nocą” można scharakteryzować twórczość autora. „Dziennik …” to osobista kronika historii Polski i Europy XX wieku, widziana z emigracji oczami polskiego patrioty i Europejczyka.

Przez 45 lat mieszkał w Neapolu. Ścisłe centrum tego miasta to trasa codziennych spacerów pisarza. Jego ulubionym kościołem był kościół św. Klary, a jej dzwonnik to główny bohater jednego z opowiadań: „Podzwonne dla dzwonnika”.

Zapraszamy do lektury dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej m.in.: „Dziennik pisany nocą”, „Inny świat”, „Najkrótszy przewodnik po sobie samym”, “Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim”, “Rozmowy w Dragonei”, “Podzwonne dla dzwonnika”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s